Türkiye’nin İhracat Hacminin Yüksek Olduğu Ülkeler

Türkiye’nin satış yaptığı ülkeler son 10 yıllık süreç içerisinde aşağı yukarı hep aynı kaldı. Özellikle 1994 yılında AB’nin Gümrük Birliği içerisine dahil olan ülkemiz, bu noktada özellikle birlik içerisinde yer alan ülkelere ihracat yapmaya başladı. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve e-ihracat seçeneklerinin çoğalması da Türkiye için önemli bir avantaj haline geldi.

Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin dönemsel olarak değişse de genel olarak aynı kalmaktadır. Dönemsel değişimlerin temel sebebi bir mala olan talebin ilgili ülkede dönemlik artması ve ihracat rakamlarına bunun yansıması olarak açıklanabilir. Son 20 yılda Türkiye en fazla Almanya’ya mal satmıştır. 2008 ila 2017 yılları arasını baz alan bir araştırmaya göre yapılan ihracatın büyük payı bu ülkeye aittir. Ancak bunun yanı sıra İngiltere, ABD ve İtalya da en fazla mal veya hizmet satılan ülkeler arasında yer almaktadır.

Almanya

Almanya ve Türkiye arasındaki ilişki Birinci Dünya Savaşı öncesine kadar uzanmaktadır. Bu dönemde başlayan yakınlaşma her ne kadar İkinci Dünya Savaşı döneminde azalsa da 1960’lı yıllardaki İşçi Göçü ile yeniden üst seviyeye çıkmıştır. Tüm ülke genelinde 2 milyondan fazla Türk’ün yaşadığını düşündüğümüzde ihracat rakamlarının bu denli yüksek olması da kaçınılmazdır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2022 yılında her yıl olduğu gibi en fazla ihracat yapılan ülke Almanya olmuştur. Yalnızca 2022 Ocak ayında 1 milyar 618 milyon dolar ihracat ile birinci sırada bulunan ülke dış ticaretimizin yüzde 9,2’sini oluşturmuştur. Ocak-Temmuz ayına bakıldığında ise Almanya’ya yapılan ihracatın büyüklüğü 12 milyar 114 milyon dolar oldu. Bu da geçen yılın rakamlarına oldukça yaklaşıldığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl bu ülkeye yapılan toplam ihracat ise, 17 milyar 705 milyon dolar seviyesine ulaşmıştı. Dolayısıyla ulaşılan bu rakam yılsonuna kadar geçtiğimiz yılı geride bırakabileceğimizi gösteriyor. İhraç ettiğimiz ürünler sırasıyla, otomotiv, hazır giyim, demir ve demir sınıfında olmayan metaller şeklinde sıralanabilir.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri en fazla ihracat yapılan ülkelerden birisidir. Türkiye ve ABD stratejik ortak konumunda bulunduğu için ticari ilişkiler de en üst düzeyde ilerlemektedir. Özellikle NATO bu noktada en belirleyici ortaklık olarak görülebilir. Hem Türkiye hem ABD birbirinden birçok malı satın alır.

TÜİK verileri ışığında ABD’ye Ocak ayında 1 milyar 221 milyon dolarlık mal ve hizmet ihraç edilmiştir. Analizin yapıldığı ay içerisinde Türkiye’nin dış ticaret pastasındaki payı ise yüzde 6,9 olarak hesaplandı. Ocak-Temmuz ayları arasında ise, bu rakamlar 9 milyar 938 milyon dolara kadar yükseldi. Geçtiğimiz yıl 12 milyar dolarlık ihracat yaptığımız ABD ile bu yıl daha erken vakitlerde bu rakamı yakalama şansımız bulunmaktadır. İki ülke arasında özellikle e-ticaret ve e-ihracatın yükseldiğini de gözlemleyebiliyoruz.

İngiltere

İngiltere ile tarihimiz boyunca hep dalgalı ilişkilerimiz oldu. Zaman zaman birlikte hareket ettiğimiz ülke ile bazı durumlarda karşı karşıya gelmek zorunda kaldık. Ancak son dönemlerde en fazla mal ve hizmet sattığımız ülkeler arasında İngiltere’de yer almaya başladı.

TÜİK’in Ocak ayı verileri ışığında İngiltere ile ilk ay içerisinde 948 milyon dolarlık ihracat hacmi yakaladık. Bu da o dönem için ihracat pastamızın 5,4’lük kısmını oluşturmuştu. Ocak-Temmuz ayına baktığımız zaman ise, 7 milyar 501 milyon dolar ile en fazla ihracat yapılan üçüncü ülke konumuna ulaşmıştır. İngiltere’ye geçtiğimiz yıl ihraç ettiğimiz malların toplam değeri 13 milyar 229 milyon dolar olarak kayda geçmişti. Dolayısıyla ülke olarak bu yıl İngiltere’ye daha fazla ihracat yapmayı hedefliyoruz. İngiltere’ye otomotiv, hazır giyim ve ayakkabı satılan ürünler arasında yer alıyor.

İtalya

İtalya’da en fazla ürün sattığımız ülkeler arasında yer alıyor. Dönemsel inişli çıkışlı bir ilişkimiz olsa da İtalya, sattığımız ürünler sayesinde dış ticaretimizde önemli bir yere sahiptir. TÜİK verilerine göre ülke Türkiye’nin dördüncü büyük pazarıdır.

TÜİK’in derlediği verilerde İtalya’ya Ocak ayında 1 milyar 25 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu dönem içerisinde İngiltere’den fazla ihracat yapsak da Ocak-Temmuz ayları arasında bu hız biraz düşüyor. Bu dönem içerisinde İtalya’ya 7 milyar 460 milyon dolar ürün ithal ettik. Dolayısıyla ülke dış ticaretimiz için önemli dördüncü ülke konumunda yer aldı.

NetKasam eTicaret Sistemi
NetKasam ile E-Ticarette Sınır Tanımayın!

e-Ticarette global pazarlarda yer alarak potansiyelinizi yakalayın. NetKasam, yurtiçi ve yurtdışı pazaryerleriyle kolay entegrasyon sağlar ve muhasebe süreçlerinizi basitçe yönetmenize olanak tanır. Daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, satışlarınızı artırmak ve e-ticarette sınırları zorlamak için NetKasam'ın sunduğu avantajları keşfedin.

Ücretsiz Dene
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.