Omnichannel Marketing’in E-Ticaret Siteleri İçin Avantajları

E-Ticaret sitelerinin sağladığı kolaylıklar kısa sürede istenilen ürünü bularak satın almayı sağlıyor. Müşterilere daha pratik bir şekilde alışveriş yapma imkanı sunmak isteyen firmalar, pazarlama stratejileri üzerine ciddi çalışmalar yapıyorlar. Müşterilerin alışveriş deneyimini geliştirmek ve satış oranlarınızı  arttırmak için omnichannel marketing stratejisini uygulayabilirsiniz.. Doğru bir çalışma sonucu müşteri memnuniyet oranlarınızda artış yakalayabilirsiniz.

Omnichannel Marketing Nedir?

Omnichannel marketing dilimize çok kanallı pazarlama olarak çevrilebilir. Müşterilerin en iyi alışveriş deneyimini yaşaması için var olan tüm kanalları entegre bir şekilde kullanma işlemidir. Müşterilerin aklınıza gelebilecek her türlü kanaldan size ulaşabileceği bir hedefte bulunmanız gerekir.

Omnichannel marketing stratejisini E-Ticaret sitenize entegre bir şekilde uygulamak için hedef kitlenin sizinle iletişime geçebileceği bütün kanalların eş zamanlı kullanılmasını sağlamalısınız. Dijital kanalların yanı sıra geleneksel kanalları da sisteme dâhil edebilirsiniz. Bunu daha iyi açıklamamız gerekirse E-ticaret sitesi, mobil uygulama, sosyal medya hesapları ve E-postanın yanı sıra fiziksel mağaza da bu kanallara dâhil edilebilir. Amaç işletmenin müşterinin ulaşabileceği her türlü kanalda aktif olarak, müşteri deneyimini iyileştirmektir. Fakat omnichannel marketing modelinde bu kanalların hepsinde aktif olmak tek başına yeterli olmaz.

Yöntemin başarılı olması için tüm kanalları aktif bir şekilde kullanıyor olmanız gerekir. Kaliteli hizmet vermiyorsanız müşteriler mağazanızdan ürün almayacaktır. Bu nedenle ilk olarak E-Ticaret mağazanızı geliştirmek ve varsa eksiklerini tamamlamak için çalışma yapmalısınız. Hedeflediğiniz satış oranına ulaştıktan sonra diğer kanallara yönelebilirsiniz. Kanallarınızı pratik bir şekilde kullanılacak hale getirdikten sonra ise omnichannel pazarlama stratejileri geliştirmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Omnichannel ve Multichannel Marketing Arasındaki Fark Nedir?

Omnichannel  ile multichannel kavramları birbirine karıştırılır. Her iki stratejide de farklı kanallar aracılığıyla müşteriye hizmet sağlanır. Ancak aralarında kolaylıkla anlaşılabilecek ufak bir fark vardır. Multichannel kavramında her kanal birbirinden bağımsızken bir şekilde kullanılırken, omnichannel kavramında farklı kanalların birbiriyle entregre bir şekilde çalışması sağlanır. Bu durum müşterilerin hangi kanaldan hizmet alırsa alsın diğer kanallarda da müşterinin tanınmasını ve hangi aşamada kaldıysa oradan devam etmesini sağlar. Örneğin Instagram uygulamasından ürününü görerek satın al butonuna tıklayan bir müşteri sitenize yönlendirilerek ürünü sepetinde görebilir. Müşterilerin satın almasını kolaylaştıran bu işlem entegre bir sistem olan omnichannel marketingin bir sonucudur.

E-Ticaret hızla gelişiyor olsa da geleneksel ticaret henüz son bulmuş değil. E-Ticaret sitelerinin farklı alanlarda da satış yapıyor olması müşterilere çok yönlü bir alışveriş deneyimi sunuyor. Ayrıca bir kanaldan ulaşılamayan müşteriyi diğer bir kanaldan kazanma imkanı da doğuyor. Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise 2024 yılına kadar geleneksel ticaret ile E-Ticaret bir arada büyüyecek. Araştırmanın detaylarına göre büyümenin büyük çoğunluğu çok kanallı pazarlama yapan firmalardan oluşacak. Sonuçlara bakılırsa şimdiden omnichannel marketing çalışmalarına başlamanız doğru bir hamle olacaktır.

Omnichannel Marketing Nasıl Uygulanır?

Müşterilerin daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşayacakları bu uygulamada hizmeti müşterinin bulunduğu yere götürmeniz gerekir. Yemek dağıtımı yapan bir firma olduğunuzu hayal edin. Bu durumda müşteri firmanıza gelirse yemekleri masasına, eğer siparişle yemek söylerse adrese götürmeniz gerekir. Yani müşterinin istek ve ihtiyacına bağlı olarak çalışma stili ve hizmetin verileceği yer değişkenlik gösterir. E-Ticaret müşterilerin önüne çok sayıda kanal seçeneği sunar. Kanalların her biri için ulaşılabilirlik sağlar, kanalları birbirine entegre ederseniz başarılı olmanız kaçınılmaz olur.

Tek bir kanaldan satış yapmanızla birçok kanaldan satış yapmanız arasında çok fark vardır. Başlangıçta zor gibi görünse de zamanla ne kadar avantajlı olduğunu fark edebilirsiniz. Omnichannel pazarlamada; masaüstü web sitesi, akıllı cihazlarla uyumlu mobil site, mobil uygulama, sosyal medya, çağrı merkezi, online çağrı merkezi, E-posta, broşür ya da katalog, fiziksel mağaza ve teslimat ağı kullanılabilir. Sayılan tüm kanalların birbirine bağlanması daha kısa sürede satışların artmasını sağlar. Örneğin bilgisayarından sitenize giriş yapan bir kullanıcı, satın almak isteği ürünü sepetine ekleyebilir. Ancak daha sonra bilgisayarı kapatabilir ya da başka sitelere girerek satın alma işlemini unutabilir. Omnichannel marketing bu aşamada devreye girer ve cep telefonu ya da tabletten müşterinin sepetteki ürünlerine ulaşmasını sağlar. Müşteriyi yönlendirmek için mail ya da SMS kullanılarak “Sepetinizdeki ürün sizi bekliyor” gibi cezbedici bir hatırlatma yöntemi uygulanabilir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.