Mobil Uygulama Satışları Nasıl Vergilendirilir?

Son dönemde teknoloji hızlı bir biçimde gelişmeye devam ediyor. İnsanlar bütün ilgilerini ve meraklarını mobil uygulamalar üzerinde yoğunlaştırıyorlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri elbette ki uygulamaların birçok alanda aktif bir şekilde kullanılabiliyor olması. İnsanlar uygulamalar sayesinde hem birbirlerini takip edebiliyor hem de kendi alanlarında işlerini dahi takip edebiliyorlar. Uygulamaların kullanım amaçları artık günlük ihtiyaçların temin edilebilmesine kadar uzandı. Bu yüzden uygulamalar da oldukça önemseniyor. İnsanlar uygulamaların sorunsuz bir şekilde kullanılanlarını tercih ediyorlar. Ayrıca uygulama yapımı sırasında da bu tarz detaylara dikkat ediliyor. Kişiler kendi uygulamalarının yapımı sırasında daha hassas duruyorlar. Hatta uygulamaların devlete karşı olan yükümlülüklerine kadar her detay ince ince düşünüyor. Birçok insan mobil uygulamalardan elde edilen kazançlardan vergi alınıp alınmayacağını merak ediyor. Bu yüzden en çok sorulan soru, mobil uygulamalardan vergi alınır mı sorusuyla bağdaşıyor.

Mobil Uygulama Satışları

Bir oyun kurduğunuz, uygulamayı oluşturduğunuz zaman dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunlardan biri uygulamanın kullanılması sırasında kazandığınız gelirle alakalı. Eğer siz uygulamanızdan kazanç elde ediyorsanız bu konuda devlete vergi ödenip ödenmediğini de araştırmalısınız. Bunun yanı sıra özellikle Google Play ve App Store için yapılan kesintilerin ardından hesabınıza geçen paranın devlete karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmelisiniz. Bu sayede söz konusu vergi cezası riskinden de kurtulmuş olursunuz. Bu ödemelerin nasıl yapıldığı konusunda da ayrıca bilgi sahibi olmanız önemlidir. Çünkü son dönemlerde yapılan değişiklikler vergi sisteminin farklı bir şekilde takip edilmesini ön plana çıkarmaktadır. Bilindiği üzere artık daha farklı bir vergilendirme sistemi var. Sizlerin de mobil uygulamalar üzerinde bulunan vergi düzenlemelerini takip etmeniz herhangi bir hatayla karşılaşmanızın önüne geçecektir.

Mobil Uygulama Satışları ve Vergilendirme

Mobil uygulamalarının yazılması, kullanıma açılması ve kazanç elde edilmesi gibi süreçlerde kişiler bazı endişelerle karşı karşıya kalıyorlar. Özellikle sürekli olarak değişen kurallar kişilerin bilmedikleri durumlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Buna örnek göstermek gerekirse yeni düzenlemeler ardık mobil uygulama geliştirenlerin ve çeşitli sosyal mecralar üzerinde gelir elde edenlerin gelir vergisinden muaf olduğunu söylüyor. Bu durum mobil uygulamalardan gelir vergisi alınmayacağı anlamına geliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şu ki bu karar artık hiç vergi ödenmeyeceği anlamına gelmiyor. Eğer hesabınızda bulunan para, söz konusu limiti aşmadıysa vergi beyannamesiyle karşılaşmayacaksınız. Söz konusu tutarı aştığınızda artık gelir vergisi ödeme yükümlülüğünüz olacaktır. Bu durumdan tamamen kurtulabilmek adına da yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemleri uyguladığınızda artık gelir vergisi cezaları yüzünden endişelenmek zorunda kalmayacaksınız. Bunlar, sizin ileride yaşayabileceğiniz olumsuz durumların önünü kesmeniz anlamına gelecektir. Yapmanız gerekenlerse sandığınızdan çok daha kolay olacaktır.

Mobil Uygulama Satışlarının Vergilendirilmesi Nasıl Yapılır?

Eğer mobil uygulamanız varsa ve uygulama satışlarından, gelirlerinden dolayı herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız vergi sistemini bir düzen içerisinde yürütmelisiniz. Vergi durumunuzun kontrolü bu açıdan bir hayli önemlidir. Ayrıca özellikle yapılan satışlar için söz konusu cezalardan kurtulmak adına doğru bir yol izlemelisiniz. Bunlardan en önemlisi üç adımda tamamlanabilmektedir. Daha detaylı bir şekilde bahsetmek gerekirse öncelikli olarak bir şirket kurmanız gerekir. Söz konusu şirketin şahıs şirketi kurun. Şahıs şirketleri sayesinde vergi mükellefi olmuş olursunuz. Ayrıca şahıs şirketlerini açmanın da kapatmanın da bir hayli kolay olduğunu bilmelisiniz. Hatta eğer yaşınız yirmi dokuzdan küçükse gelir vergisi teşvikinden faydalanabilirsiniz.

Mobil Uygulama Satışlarının Vergilendirmesindeki Önemli Noktalar Nelerdir?

Mobil uygulama satışları sırasında vergilendirmelerde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bunlar, karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmenizle bağlantılıdır. Özellikle şahıs şirketinizi kurduktan sonra sistemli bir şekilde hareket etmeniz ve gerekli adımları atmanız bir hayli önemlidir. Ayrıca yaptığınız işlemler sonrasında aldığınız para için fatura kesmelisiniz. Hatta Google ve Apple tarafından kesilen faturalara da dikkat etmelisiniz. Vergilerin ödenmesi gerektiği noktada öncelikle gerekli bilince sahip olmanız gerekir. Yani faturaları nasıl ve neye göre keseceğiniz, bunun vergi konusundaki etkisinin ne olacağını bilmeniz önemlidir. Böylece kendi çalışma sahanız üzerinde herhangi bir problemle karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Vergilendirme sistemi sizin için çok daha kolay ve anlaşılır olacaktır.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.