E-Ticaret Nedir? – 3. Bölüm

Dünyanın seyrine önemli bir biçimde yön veren e-ticaret, satılabilecek ürünleri ve alınabilecek hizmetleri dijital sahaya taşımak için öncü niteliğindedir. Günümüzde dijital ortamda bir danışmanlık hizmeti almak ya da istediğiniz herhangi bir ürünü tek tıkla evinize sipariş etmek e-ticaret ile mümkündür.

E-ticaret birçok noktada geleneksel ticaret yöntemleriyle kıyaslandığında fark yaratsa dahi birçok anlamda benzerliğin bulunduğu söylenebilir. Örneğin markalaşma hem e-ticaret hem de geleneksel ticaret adına son derece önemli bir kavramdır. İşte e-ticarette markalaşmanın önemi ve markalaşma süreci…

E-Ticarette Markalaşmanın Önemi Nedir?

Bugünlerde herkes markalarının milyonlarca kişi tarafından tanınmasını istiyor. Ancak yaptıkları en büyük hata, doğru e-ticaret markalama tekniklerini kullanmamaktır. Müşterilerinizle güçlü bir ilişki geliştiren ve beklentilerini karşılayan bir e-Ticaret Markası stratejisine sahip olmalısınız. Aynı ürünleri satsanız bile sizi rakiplerinizden ayıran e-ticaret markanız için farklı bir kişilik oluşturabilirsiniz.

Müşteriler, kendi kişiliğiniz nedeniyle sizi tanıyacaktır. Markanızı çevrimiçi bir ortamda oluşturmak, müşterilerinizin ne sunduğunuzu, neyi temsil ettiğinizi ve hayatlarını nasıl iyileştirebileceğinizi anlamalarına yardımcı olan sürekli bir süreçtir. Müşteriler sadece ürününüzden değil sizden de memnun olmalılar çünkü marka kimliği olumlu duygulara dayalı bir ilişki kurar. Mağazanızın, milyonların dikkatini çeken en son web tasarım trendlerine uyduğundan emin olun. Yardımsever davranarak ve tutarlı bir şekilde özen göstererek şirketinizin daha ünlü hale gelebileceğini ve büyüyebileceğini unutmayın.

E-Ticarette USP Kavramı

Bugünlerde benzersiz bir iş kurmanın zor olduğunu anlamalısınız. Çünkü her iş için alternatifler var. Ayrıca e-Ticaret işletmeleri söz konusu olduğunda Amazon, Walmart, Flipkart gibi büyük markalar zaten var. Böylece piyasada onlarla rekabet etmek yerine Benzersiz Satış Tekliflerinizi (USP’lerinizi) belirleyebilirsiniz. Sizi farklı kılan, benzersiz satış teklifinizdir (USP).

Sonuç olarak, e-Ticaret markanızı popüler hale getirmek için verdiğiniz hizmetin temel faydalarını özetlemeniz gerekir. Markanızı öne çıkarmak için kültürünüzün, politikalarınızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin benzersiz satış yönlerini vurgulayın.

E-Ticarette E-Posta Pazarlamasının Yeri

E-posta pazarlaması, işletmenize çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Dönüşüm hunisinin en üstünden en altına kadar e-posta pazarlaması, kullanıcıların ilgisini çekmekten onları elde tutmaya kadar her şeyi başarmanıza yardımcı olabilir. E-posta pazarlamanın e-ticaret markalaşmasında nasıl önemli bir role sahip olabileceğini bilmek istiyorsanız, onları şu başlıklar altında inceleyebilirsiniz:

 • Potansiyel müşteri oluşturmak için etkilidir
 • Harika bir yatırım getirisi sağlar
 • Diğer pazarlama kanallarından daha düşük maliyetler harcarsınız
 • Kullanıcıyı daha iyi besler ve özel hissettirir
 • Başlamak için profesyonel beceri gerekmez
 • Kullanıcılardan mağazanızı tekrar ziyaret etmelerini ister
 • Daha geniş bir kitlenin çalışmalarınızı görmesini sağlar

E-Ticarette Marka Hikayesi Değerlidir!

Hikayeleri paylaşmak birçok insanın ilgisini çekebilir çünkü insanlar markanın nasıl kurulduğunu bilmek ister. Hikayeler ilginçtir, kullanıcılara markanızın hikayesini anlatarak müşterilerinizle duygusal bir bağ kurabilirsiniz.

Hikayeler neden etkilidir? Çünkü insanlara şirketinizin iniş çıkışlarını anlatabilir. Bu nedenle, markanızın büyüme aşamasında katlanmak zorunda olduğu her engeli anlatın. Bir hikaye, insanlara herkesin yolunda engellerin ortaya çıkacağını, ancak onları aşan kişinin her zaman parlayacağını söylemenin bir yoludur. Çevrimiçi mağazanızı meşru bir şekilde tanıtmak için bu e-Ticaret marka stratejisini kullanın.

E-Ticarette Müşteri Odaklı Yaklaşım

Bir e-ticaret markası olarak müşteri odaklı yaklaşımı kullanmalısınız. Çünkü bu kavram müşterilerinizin gördükleri, hissettikleri ve duydukları deneyimlerini tanımlar. Bu nedenle çabanızın yüzde 100’ünü buna harcamanız gerekir. Listenizi segmentlere ayırarak, müşterileriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenerek ve hızlı yanıt vererek onlara mükemmel hizmet verebilirsiniz.

Olumlu bir müşteri deneyimi yaşadıklarında kullanıcılar kendilerini iyi hissederler. Kendilerinden daha büyük bir şeyin parçası olma hissinden zevk alırlar. Bu nedenle, müşterilerinizi diğer şeylere göre önceliklendirirseniz, mağazanıza geri döneceklerdir.

E-Ticarette Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medyanın çok güçlü bir platform olduğunu artık herkes biliyor. Markanızın görünürlüğünü artırmanın en basit ama etkili yöntemi sosyal medyadır. Günümüzde diğer tüm şirketler kendilerini pazarlamak, müşterileriyle bağlantı kurmak veya trafik çekmek için sosyal medyayı kullanıyor. Biliyorsunuz ki günümüzde hemen hemen her yaş grubundan herkes sosyal medya kullanıyor. E-ticarette sosyal medyayı şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Markanızın görünürlüğünü artırmak
 • Marka bilinirliğini geliştirmek
 • Potansiyel müşterilerin bir listesini yapmak
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek
 • Etkileşim ve dönüşüm oranlarını artırmak
Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.