Call to Action Nedir? Ne İşe Yarar?

Son dönemlerin en önemli alanlarından biri olan dijital pazarlama alanları, e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere birçok alanda klişe kelime öbekleri yer alır. Sürekli olarak karşılaşılan ve artık müşterilerin de ezbere bildiği kalıplar da Call to Action olarak isimlendiriyor. Elbette bu klişe kelime kalıpları etkisiz bir alan değil. Daha etkili olabilmesi ve kullanıcılara harekete geçirdikleri de bilinir. Bu yüzden de birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca basit gibi görünse de oluşturulması aşamasında büyük bir hassasiyetin gerektiği de bilinmektedir. Peki sizde Call to Action nedir?

Call to Action (CTA) Tanımı Nedir?

CTA yanie Call to Action bir çeşit pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Daha çok kullanıcıların harekete geçmesini amaçlayan bir yöntem olarak da ele alınır. Bir çeşit teşvik yaratma kullanıcıları harekete geçirme faktörü olarak da bilinmektedir. Temel olarak incelendiğinde birkaç kelimelik bir mesaj olduğu görülür ancak kullanıcılara farklı anlamlar ve tasarımlar sunar. Hatta dijital pazarlama için kullanılan web sitelerinde birçok CTA mesajı da yer almaktadır. Bunlar bloglar, kategori kısımları ve ürün açıklamaları olarak da yayılabilir. Hatta söz konusu mesajların reklam üzerinde veyahut site içerisinde yer aldığı da bilinmektedir.

Call to Action Ne İçin Kullanılmaktadır?

Birçok firmanın önemsediği call to action, pazarlama iletişimi içerisinde de önemli bir parça olarak bilinmektedir. Pazarlama iletişimi, mevcut ve potansiyel müşterilere, satış yapmayı benimseyen eylemleri içerisine almaktadır. Call to action cümleleri içerisinde de tam olarak bu amaçlar yer almaktadır. Daha çok satışa teşvik söz konusudur. Bu yüzden doğru bir ilerlemenin var olması sayesinde, satışa teşvik durumu da ön plana çıkmaktadır.

Elbette CTA için sadece satışa teşvik amacını belirtmek de doğru değildir. Çünkü call to action sadece satışa teşvik amacıyla kullanılmaz. Aynı zamanda müşterileri eylem bakımından harekete geçirmeyi de amaçlamaktadır. Hatta buna örnek olarak müşterilerin hareketlenmesini sağlayacak olan tüm butonlar, görsel içerikler de CTA olarak ele alınmaktadır. Bu sayede de müşteriler iletişime geçer, üye olur ve söz konusu kampanyalara katılım sağlarlar.

Call to Action Önemi Nedir?

Eğer siteniz içerisinde sadık kullanıcıların bulunmasını istiyorsanız o zamanda call to action mesajlarını kullanabilirsiniz. Bunlar sayesinde söz konusu platformlara üye toplamak konusunda da başarı sahibi olabilirsiniz. Elbette söz konusu durum e-ticaret siteleriyle bağlantılı olduğunda hareketi geçirici mesajların önemi de oldukça fazladır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de alışveriş yapılan sitelerin sadece satış üzerinden ilerlemesidir. Genel olarak da bundan ötürü satışa teşvik konulu çalışmalar sürdürülmektedir.

Eğer siz CTA mesajlarını kullanıyorsanız o zaman site içerisinde satın alma eylemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Buna örnek olarak da eğer site üzerinde indirim varsa ve müşteri indirimli ürünü sepetine eklediyse buna hitap eden seçenekler kullanılabilir. Mesela CTA mesajı olarak indirimin kısa süre içerisinde sonlanacağına dair mesajlar iletilebilir. Bu sayede aslında site içerisinde aktif olmayan kullanıcıları da harekete geçirmiş olursunuz. Hatta söz konusu indirimlerin olduğu belirterek uzun süredir hareketliliği olmayan müşteriyi de aktif hale getirirsiniz.

Call to Action Oluşumunun Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret siteleri için oldukça önemli olan call to action birden fazla avantaj barındırmaktadır. Bundan dolayı da herhangi bir internet sitesi içerisinde call to action çalışmalarına rastlamamak neredeyse imkansızdır. Çünkü bu sayede söz konusu ilerlemeleri sürdürmek çok daha pratik olaraktır. Elbette faydaları da bununla sınırlı değildir. Daha fazla örnek göstermek gerekirse de;

  • CTA ile beraber satın almaya yönelik eyleme geçme çağrısı yapılabilir. Bu da potansiyel müşterilerin gerçek bir müşteriye dönüşmesi konusunda etki sahibidir.
  • Siteler içerisindeki satış oranlarının artmasını sağlamaktadır.
  • E-Ticaret sitelerinin trafiğinin daha aktif bir hal almasına yol açmaktadır.
  • Hedef kitlenin, eylemler konusunda harekete geçmesini sağlar.
  • Sosyal medya kanalları üzerinde gerekli olan etkileşimlerin artmasına yol açmaktadır.
  • Müşterilerinizle iletişim kurmak istediğiniz zaman çok daha büyük bir etkiye sahip olduğu da söylenebilir.
  • Müşteri memnuniyetinin yükseltilmesi aşamasında büyük bir payı bulunur.
  • Yönlendirici etkisinden dolayı, müşterilerin site içerisinde daha kolay hareket etmesini sağlar. Genel olarak bazı sayfaların ulaşılmasını kolaylaştırır.


Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.