2021’de Influencer Marketing: Bilmeniz Gereken Her Şey

Pazarlama tamamen hikayelerle ilgilidir. Ürünlerin, markalar ve insanların hikayeleri. Bu son birkaç yıldır geçerli ve 2021 için de geçerli olan bir trend olarak yükseliyor. Dolayısıyla, markanızı tanıtmaya çalışan bir girişimciyseniz, bir adım ileri atılın ve kendinize sorun: Hikayemi izleyicilerime nasıl anlatıyorum?

Bu soruyu akılda tutarak, bir markanın özünü, sıkı bir takipçi kitlesi tarafından takip edilen bir marka elçisi aracılığıyla iletmekten daha iyi bir yol yoktur. Influencer marketing işte burada devreye giriyor.

Bir ürün, örnek aldığımız ve ilham aldığımız kişiler tarafından tanıtıldığında, onların değerli fikirlerinden etkilenmeden edemiyoruz. Ünlüler geçmişin marka elçileriydi, ancak şimdiki zamanda hızlı bir şekilde ilerlersek, sosyal medya içerik oluşturucuları (“influencer (etkileyiciler)” olarak da bilinir) artık istenen marka elçileridir.

Artık sosyal medyanın her yerindeler, bu da onları hem takipçileri hem de reklam verenler için her zamankinden daha erişilebilir kılıyor. 2021 yılında bu pazarlama yöntemini kullanmak istiyorsanız (ki kesinlikle yapmanızı öneririz!) yazımızı okumaya devam edin! Bu yazıda, 2021’de influencer marketing olayına başlamak için bilmeniz gereken her şeyi vurguladık.

Öyleyse, hazırsanız başlayalım!

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing, markanızı tanıtmak için içerik oluşturucular gibi önde gelen kişileri işe aldığınız zamandır. Genellikle bu, markanızın müşteri farkındalığını artırmada başlı başına önemli bir rol oynaması gereken sosyal medya ile birlikte hareket eden bir pazarlama şeklidir.

Influencer Marketing’in arkasındaki fikir basittir: İlk önce, etkileşimde bulunmak istediğiniz belirli kitleyi hedefleyin, ardından o kategoride zaten sadık bir takipçi kitlesi olan sosyal medya içerik oluşturucularına ulaşın ve onların sizi destekleyip desteklemeyeceğine dair bir fikir edinin.

Çoğu zaman, diğer çevrimiçi reklamcılık biçimleri gibi, ürünlerinizi tanıtması için influencer’a ödeme yapmanız gerekir; bu nedenle okumaya devam ederken bunu aklınızda bulundurun.

Neden Influencer Marketing Yapmalısınız?

Reklam tabanlı pazarlama artık eskisi kadar etkili değil. Bu günlerde tüketiciler teknoloji konusunda oldukça bilgili ve sonuç olarak kitlelerin birçoğu dijital reklamları görmezden gelmeyi öğrendi.

2020 yılında dünya genelinde internet kullanıcılarının %42,7’si reklam engelleyici kullanıyor. Kullanıcılar bir açılır pencere (popup), başlık sayfası veya başka bir reklama dayalı kesinti gördükleri anda, hemen bir çıkış veya atlama düğmesi bulmaya odaklanırlar.

Ancak tüketicilerin ihtiyatlı olduğu yalnızca dijital reklamlar değil, günümüz tüketicisi de genel olarak işletmelere şüpheyle yaklaşıyor. Bunu, giderek daha fazla insanın (özellikle Y kuşağının) satın almadan önce ürünleri çevrimiçi olarak kapsamlı bir şekilde araştırması gerçeğinden çıkarıyoruz.

Tutumdaki bu değişiklik, kısmen influencer marketing’in bu kadar iyi çalışmasının nedenidir; tüketicilerle standart reklamların yapamayacağı şekilde bağlantı kurabilirler. Günümüz kuşağının, bir çalışan, CEO veya doğrudan bir şirket tarafından üretilen genel pazarlama materyalleri üzerinde bir influencer gibi (nispeten) tarafsız bir üçüncü tarafa güvenme olasılığı daha yüksektir.

Neden?

Pek çok tüketici, influencerları, kendileri ile en alakalı ürünleri önermek için “insanların savunucusu” olarak görür.

Az önce açıkladığımız her şeyin ışığında, bir influencer marketing kampanyası, pazarlama rutininizden çıkmak için avantajlı bir bilet olabilir. Çevrimiçi reklam verme konusunda yeni fikirlere takılıp kaldıysanız, bu sizin için ideal bir seçenek olabilir!

Influencer Marketing Ne Gibi Riskler Barındırır?

Ne yazık ki, influencer marketing oldukça etkili olsa da (doğru yapıldığında), olumsuz yanlarının farkında olmak da önemlidir.

Çoğu çevrimiçi girişim gibi, influencer marketing ile ilişkili riskler vardır. En büyüğü, yanlışlıkla yanlış influencer seçiminde bulunmaktır. Bu durum markanızın itibarına zarar verebilir. Bağlı olduğunuz influencer tartışmalara girerse veya uygunsuz bir şey yayınlarsa markanız bu konuda ciddi yaralar alabilir.

Sadece bu değil, aynı zamanda bir başka dezavantajı, influencer marketing sonuçlarını ölçmenin zorluğu da başka bir dezavantajdır. Bu da gerçek yatırım getirinizi (ROI) hesaplamayı zorlaştırır. Kampanyanın başarısı, influencer’ın ürününüzü ne kadar iyi tanıtabileceğine bağlıdır. Bunu etkili bir şekilde yapamazlarsa, onlarla çalışmayı bırakmanız ve kayıplarınızı ne zaman dengeleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ayrıca, bazı influencerların reklam kampanyalarını çevreleyen kurallara, düzenlemelere ve yasalara her zaman aşina olmadıklarını da belirtmekte fayda var. Örneğin, bir gönderinin sponsorlu olduğunu ifşa etmede başarısız olabilir veya takipleri ve botlarla etkileşimi şişirebilirler. Bu nedenle, mümkün olduğunca bilgi sahibi olabilmeniz için ilgili tüm reklamcılık kurallarının farkında olmanız ve analitik izleme konusunda bilgili olmanız önemlidir.

Tüm bu riskler, doğru influencer ile çalışarak giderilebilir. Unutmayın! Değerlerinizi ve ilgi alanlarınızı paylaşan bir influencer, işiniz için mükemmel bir varlık olabilir ve hatta itibarınızı yükseltebilir.

Diğer Yazılar
Bizden Bilgi Almak için
Formu Doldurun
NeKasam'ın sunduğu gelişmiş çözümler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen formu doldurun.
Teşekkür ederiz! Başvurunuz alındı!
Eyvah! Formu gönderirken bir şeyler yanlış gitti.